CO2 Incubator(BPN-50/80/150CH)
    Microprocessor controller (with timing function)
  • Parameters
Faster CO2 concentration Restoration Speed.
Infrared sensor can keep CO2 concentration stability and uniformity when door openfrequently.
Door temperature controller prevents dewfall on glass door of incubator effectively.
Auto-controller of fan speed to prevent damage to the samples.
UV light system for periodic sterilization of chamber.
PID controller with LCD screen ensures precise and reliable control.
Two-layer stacking available.
Model
BPN-50CH(UV)
BPN-80CH(UV)
BPN-150CH(UV)
Electrical Requirement
220V 50Hz
Power Consumption
450W
500W
750W
Heating Method
Air-jacketed, PID Control
Temperature Range
RT+5~55℃
Ambient Temperature
RT+5~30℃
Temperature Stability
±0.2℃
CO2 Range
0~ 20% V/V
CO2 Control Resolution
±0.1%(IR sensor)
CO2 Recovery
(Door open 30s,recovery to 5%) ≤ 3min
Temperature Recovery
(Door open 30s,recovery to 37℃ ) ≤ 8min
Humidity Method
Natural vaporization > 90%