SP-UV1100
    Key Features
    •   Data can be restored after a sudden power failure.
    •   Large sample compartment: To accommodate 5–100mm path length cuvettes with optional holders. A variety of optional accessories are available.
  • Parameters
    Key Features
Specifications SP-UV1100
Optical Systen Single Beam
Light SourceTungsten lamp&Deuterium lamp
Spectral Bandwidth2.0nm
Wavelength Range 190-1100nm
Wavelength Accuracy±0.5nm
Wavelength Repeatability≤0.3nm
Photometric Range -0.3-3.0A, 0-200%T
Photometric Accuracy±0.002A@0.5A,
 ±0.004A@1.0A,
±0.3%T@100%T
Photometric Repeatability
≤0.001A@0.5A,
≤0.002A@1.0A,
≤0.15%T@100%T
Stability≤0.002A/h @500nm
(after preheat 2 hours)
Stray Light≤0.05%T@220&360nm
Sample Compartment4-position,10mm
pathlength cuvette
Display LCD
OutputUSB Port&Parallel Port (Printer)
Power110/220VAC,50/60Hz,120W
Dimension (L×W×H)490×360×210mm
Weight14kg
Cat. No.P/NDescriptions
Accessories of Spectrophotometer
Cat. No.Descriptions
189003314-cell holder for 10mm squ.cuvette
189003324-cell holder for 10mm to 50mm squ.cuvette(A)
189003334-cell holder for up to 100mm squ.cuvette(A)
18900334cylindrical cell holder (ø16mm) (A)
1890033510mm water-jacketed 1-cell holder (A)
1890033610mm water-jacketed 4-cell holder (A)
18900337Micro cell holder
18900338Test tube holder (ø8-Ø22mm)(A)
18900339Solid sample holder (δ1.5mm--3mm,1-POSITION)(A)
189003408-position auto cell changer
1890034112V20W Halogen lamp(PHILIPS)
18900342MILAS DEUTERIUM LAMP10V300mA 30W
18900364Professional software
18900368Square Cvettes.Glass 10mm , set/4 pcs
18900369Square Cvettes.Glass 20mm, set/4 pcs
18900370Square Cvettes.Glass 30mm, set/4 pcs
18900371Square Cvettes.Glass 50mm, set/4 pcs
18900372Square Cvettes.Glass 100mm, set/4 pcs
18900373Square Cvettes.Glass 1mm, set/4 pcs
18900374Square Cvettes.Glass 2mm, set/4 pcs
18900375Square Cvettes.Glass 3mm, set/4 pcs
18900376Square Cvettes.Glass 5mm, set/4 pcs
18900377Square Cvettes.Quartz 10mm, set/2 pcs
18900378Square Cvettes.Quartz 20mm, set/2 pcs
18900379Square Cvettes.Quartz 30mm, set/2 pcs
18900380Square Cvettes.Quartz 50mm, set/2 pcs
18900381Square Cvettes.Quartz 100mm, set/2 pcs
18900382Square Cvettes.Quartz 1mm, set/2 pcs
18900383Square Cvettes.Quartz 2mm, set/2 pcs
18900384Square Cvettes.Quartz 3mm, set/2 pcs
18900385Square Cvettes.Quartz 5mm, set/2 pcs